Ognioodporny (Fireproof): Kurs komunikacji małżeńskiej

warsztaty_logoSerdecznie zachęcamy małżeństwa do udziału w kursie online „Ognioodporny – Kurs komunikacji małżeńskiej”. Ten sześciotygodniowy kurs oparty jest na filmie „Fireproof”. Składają się na niego także fragmenty filmu, będące podstawą każdej sesji. Mamy nadzieję, że sytuacja Caleba i Catherine zainspiruje Cię i odnajdziesz się w ich codziennych sytuacjach życiowych – w nieustannej walce o to, by Twoje małżeństwo było zbudowane na czymś niewzruszonym i wspaniałym – na miłości Boga. W kursie tym również przed Tobą postawimy to wyzwanie: byś przede wszystkim kochał, następnie: byś kochał coraz lepiej i wreszcie: byś kochał przez całe życie! Podejmij to zadanie! Wejdź na stronę kurs.randkamalzenska.pl 

fireproof_rozmowaW filmie „Fireproof” kapitan Caleb Holt wspomina starą zasadę postępowania strażaków: „Nie zostawia się partnera. Szczególnie w czasie pożaru”. W płonącym budynku wydaje mu się to być czymś oczywistym, jednakże nie umie zastosować tej samej reguły w ziębnącej atmosferze swego własnego małżeństwa. Ciągłe kłótnie Caleba i jego żony Catherine na temat pracy, pieniędzy i wzajemnych złych nawyków doprowadziły ich w końcu do stwierdzenia, iż „to wszystko nie ma już dalej sensu”. Gdy rozpoczynają przygotowania do procesu rozwodowego, tata Caleba prosi go, by spróbował postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w czymś, co mu przyśle pocztą – w książce zatytułowanej „Odwaga miłości”. Czy jednak Caleb jest w stanie naprawdę kochać swą żonę, unikając jednocześnie miłości Boga, jaką On żywi ku niemu?

Każde spotkanie w kursie podzielone jest na kilka części:

Ogniotrwałe wideo

Podczas każdego spotkania obejrzymy fragment filmu „Fireproof”. Będzie on trwał od dwóch do pięciu minut.

Rozmowa z mężem/żoną – Wasz dialog

Rozmowa będzie najdłuższą częścią całego spotkania. W jej pierwszej części skupicie się na obejrzanym fragmencie filmu „Fireproof”. Następnie porozmawiacie o tym, co Biblia mówi na dany temat poruszony w filmie.

Przykłady z życia

Pojawią się podczas tylko niektórych spotkań. Zawierają interesujące dane statystyczne, jakąś historię biblijną, wyniki badań naukowych albo historię z życia ilustrującą temat danego tygodnia. Można je przeczytać wspólnie podczas cotygodniowego spotkania albo też zapoznać się samemu przed spotkaniem. Będą to przykłady praktycznego zastosowania zasad poznawanych podczas każdego spotkania.

Ćwiczenia praktyczne

Na każdym spotkaniu będziesz wykorzystywać tę część przewodnika do budowania własnej osobowości zaś podczas dzielenia się z mężem/żoną do budowania i umacniania swego małżeństwa.

Ćwiczenia praktyczne składają się z trzech części:

  • Ćwiczenia dla kobiet
  • Ćwiczenia dla mężczyzn
  • Ćwiczenia/dzielenia w parach

Staraj się jak najlepiej wykorzystać jedną z pierwszych dwóch części ćwiczeń dla samego lub samej siebie. Trzecia część powinna być omówiona przez każdą parę , zachowując należną prywatność. Ustalcie oboje czas, w którym usiądziecie i porozmawiacie tylko we dwoje.

W miarę przechodzenia przez te Ćwiczenia:

  • Zastanów się szczerze i poważnie nad swoim postępowaniem i swoimi słowami: jak Ty sam/sama możesz wziąć odpowiedzialność za ochronę swego małżeństwa przed ogniem?
  • Otwarcie podziel się swymi uczuciami i potrzebami ze swoją żoną/mężem
  • Dobieraj słowa ostrożnie, starając się przekazać współmałżonkowi swą miłość, szacunek oraz zachętę. Ćwiczenia pomogą Ci lepiej przyswoić temat danego tygodnia; mogą się także stać bardzo silną pomocą, ukazującą prawdę o Was i wspomagającą Waszą wzajemną komunikację.

Rozmowa z mężem/żoną – Wasz dialog

Będą odbywały się regularnie, co tydzień. Postarajcie się, żeby Wasza rozmowa nie trwała dłużej niż godzinę. Po rozmowie będziesz musiał/ła wykonać pewną „pracę domową”.

  • Ćwiczenia dla mężczyzn/kobiet powinny zająć około 30 minut, zaś
  • Ćwiczenia w parach – od 30 do 45 minut.

Wskazówki do dialogu małżonków

Dzielenie się swoim życiem, refleksjami, trudnościami, niesie w sobie ogromną siłę oddziaływania. Żeby wejść w dialog, czasem trzeba opuścić bezpieczny port, zrezygnować z porozumień, leniwych kompromisów, często milczącej, pustej uprzejmości i przygotować się na trudne, niosące ze sobą zmianę rozmowy. Poniższe wskazówki pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać czas na dialog.

Szanuj intymność swojej relacji małżeńskiej. Pamiętaj, iż wszystko, co powiesz i usłyszysz w dialogu z małżonkiem, powinno być traktowane jako poufne. W ten sposób ochronisz to, co najważniejsze, często intymne, przed wpływami czy oceną osób trzecich, nawet jeśli są rodziną czy przyjaciółmi. Możesz porozmawiać o tym, o czym rozmawialiście podczas dialogu tylko wtedy, gdy uzgodnisz to ze swoją żoną/mężem.

Otwartość. Staraj się być jak najbardziej otwarty/ta i szczery/ra podczas rozmowy. W ten sposób pomożesz otworzyć się mężowi/żonie.

Szanuj odrębność męża/żony. Pamiętaj, że Twój mąż/żona ma prawo do swojego zdania. Każda opinia zasługuje na wysłuchanie i szacunek. Słuchaj uważnie tego, co mówi mąż/żona, nie przerywaj i nie oceniaj bez zastanowienia. Staraj się nie zaczynać zdania od słów „Powinieneś/nnaś…”, „Musisz…” i nie udzielaj pochopnych rad.

Priorytety w życiu. Przez najbliższe kilka tygodni nadaj dużą wagę waszym spotkaniom. Masz szansę przeżyć zmianę w swoim zwykłym, codziennym życiu. Możesz tę zmianę przeżyć ze swoim mężem/żoną, ale musisz wywołać sztorm, który poruszy fale niosące Was dalej. To musi się stać dla Was ważne. Przygotowanie. Przygotuj się do każdej rozmowy i bądź gotowy/wa do dzielenia się z mężem/żoną.

Mów od siebie. Staraj się mówić „ja: czuję, widzę, przeżywam, doświadczam”. To pozwoli Ci uniknąć uogólnień i mówić tylko o tym, co rzeczywiście Ciebie dotyczy. Nie chowaj się za słowami: „wszyscy”, „ludzie”, „w życiu tak się dzieje”, „każdy to zrozumie”. Mów o sobie, o swoich uczuciach i doświadczeniach.

Reklamy
Informacje

Nazywam się Alexis Tala, mam 38 lat, pochodzę z Kamerunu ale mieszkam w Polsce już od 8 lat. Znajomi wołają mnie “Alek” lub “Alex” według własnego uznania. Jestem mężem najpiękniejszej i najwspanialszej kobiety na świecie Agnieszki oraz ojcem czwórki wspaniałych dzieci: Samuelek (ur. 11.11.2008 r.), Pawełek (ur. 26.04.2010 r.), Hania (ur. 27.04.2011 r.) i Joanna (ur. 24.01.2013 r.). Bycie mężem i ojcem sprawiają mi największą radość na świecie. Ostatnio odkryłem jaką wartością i jakim bogactwem są rodzina, małżeństwo i dzieci, i postanowiłem wszystko inwestować, aby stać się najlepszym mężem, ojcem i głową rodziny, jakim mogę być. Od tego odkrycia, jestem dumnym mężem i ojcem. Pracuję i modlę się, liczą na Bożą pomoc, by stać się zaangażowanym i poświęconym mężem, ojcem i głową rodziny takim, jakim Bóg chce żebym był. Wierzę, że z Bożą pomocą uda mi się, i moja rodzina będzie najszczęśliwszą.

Napisane w Intymność małżeńska, Kursy i warsztaty, Małżeństwo, Strony internetowe
One comment on “Ognioodporny (Fireproof): Kurs komunikacji małżeńskiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: