Kodeks dobrego rodzica

kodeks-dobrego-rodzica

Kodeks Dobrego Rodzica, to zbiór reguł i zasad tworzonych przez rodziców i dla rodziców. Powstał w trakcie akcji Dziecko też człowiek, z odpowiedzi nadsyłanych na konkurs.

Reguł kodeksu mogłoby być dużo więcej – nie o to jednak chodzi, by zasypać Was tysiącem porad – macie tego pełno na każdym kroku. Każdy rodzic bardziej, lub mniej czuje, co to znaczy być dobrym rodzicem, i mamy nadzieję, że rodzicom zagubionym, niepewnym, bądź takim, którzy mają gorszy dzień, ten kodeks pomoże trzymać rodzicielstwo w pewnych ramach miłości i.. zdrowego rozsądku.

Kodeks dobrego rodzica

 1. Dziecko jest tak samo wartościowym człowiekiem jak dorosły – traktuj je z uwagą i szacunkiem.
 2. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest Twoją własnością.
 3. Nie ma idealnych rodziców, są tylko kochający rodzice, właśnie takich potrzebują dzieci! Daj sobie prawo do popełniania błędów.
 4. Twoje dziecko nie jest doskonałe. Miej w sobie wyrozumiałość. Nie porównuj do innych. Nie krytykuj.
 5. Nie dawaj dziecku obietnic bez pokrycia. Nie kłam i nie zmuszaj dziecka do kłamstwa.
 6. Pozwól dziecku spełniać jego, a nie twoje marzenia. Obserwuj dziecko, by dostrzec jego zainteresowania i pomóc je rozwijać.
 7. Słuchaj uważnie co do ciebie mówi dziecko. Opowiadaj, rozmawiaj, nie pozostawiaj pytań bez odpowiedzi, nie bagatelizuj trosk i problemów.
 8. Nie zaprzeczaj uczuciom i potrzebom dziecka. Dziecko wie, kiedy jest głodne, kiedy jest zmęczone. Nie zmuszaj go do „jeszcze jednego kęsa”, ani do całowania cioć czy babć, gdy tego nie chce.
 9. Ucz dziecko wyrażania emocji. Pomagaj w rozładowaniu napięcia czy złości.
 10. Wspieraj, ale pozwól by dziecko samo znalazło rozwiązanie. Pozwól dziecku w miarę możliwości dokonywać wyborów.
 11. Spędzaj z dziećmi tyle czasu, ile możesz. Zabawki choćby najlepsze nie cieszą, gdy dziecko musi bawić się nimi samotnie. Baw się z nim. Wspólnie czytajcie książki.
 12. Okazuj uczucia i miłość. Mów, że kochasz. Przytulaj.
 13. Pozwól dziecku na chwile beztroski i swobody.
 14. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego każde ze swoich dzieci traktuj indywidualnie.
 15. Nie wyręczaj, ucz zaradności.
 16. Nie staraj się być samowystarczalna/y. 
 17. Miej czas dla siebie.
 18. Dbaj o relacje małżeńskie. Dziecko znajdując oparcie w szczęśliwej rodzinie, będzie czuło się bezpiecznie. Pamiętaj: szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci.
 19. Ustal jasne zasady i bądź konsekwentna/y, jednak nie bój się przyznać do błędu.Pamiętaj, że czasem trzeba odpuścić.
 20. Nie szantażuj emocjonalnie dziecka. To jeden z najgorszych sposobów zastraszania dzieci.
 21. Nie krzycz. Nie bij. Agresja rodzi agresję, wyrabia w dziecku poczucie, że silniejszy ma rację. Przemoc nie przynosi żadnego efektu.
 22. To jakim człowiekiem będzie Twoje dziecko, zależy od Ciebie.

Cytaty

Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka cytatów z maili. Stanowią tak naprawdę rozwinięcie kilku powyższych reguł, są jednak tak wspaniale napisane, że postanowiliśmy je opublikować w całości.

„Według mnie to ważne dla nas i dla dziecka,  musi mieć ono świadomość, że rodzice się kochają. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, a gdy obserwuje jak odnoszą się do siebie jego rodzice, moim zdaniem uczy je to jak powinny wyglądać relacje między mężczyznami i kobietami.”

„Pomiędzy byciem niegrzecznym, a chęcią poznawania świata, dziecięcą ciekawością i temperamentem jest ogromna różnica! Nie tłamś w dziecku jego tożsamości myląc ją z niegrzecznym zachowaniem. Nie karz za bycie sobą.”

„Nam, rodzicom może wydawać  się to oczywiste, jednak nie chodzi o taki czas, gdy jesteśmy razem w domu i każdy zajmuje się swoimi sprawami- gdy siedzimy i czytamy gazetę czy zajmujemy się naszą pracą. Chodzi o to,  aby  poświęcić ten czas wyłącznie dziecku. To daje im świadomość, że są dla nas ważniejsze od codziennych spraw, którymi musimy się zająć.”

„Lepiej poświęcić dziecku dziesięć minut w 100% niż godzinę, robiąc w tym czasie pięć innych rzeczy. Znajdź choć chwilę każdego dnia, w której Twoje dziecko naprawdę będzie najważniejsze.”

„Każdy lubi dostawać ciepło i czułość od kochanej osoby, a już w szczególności dzieci. Ważne jest, aby chwalić dziecko, gdy na to zasługuje, mówić, że się jest z niego dumnym, przytulać je. Im więcej dziecko dostanie czułości, tym łatwiej będzie mu nawiązywać relacje z ludźmi.”

„Gdy dziecko coś zbroi – nie krzycz! Weź głęboki oddech i spokojnie zapytaj co się stało. Dziecko w takiej sytuacji łatwiej przyzna się do winy i wysłucha Twojej rzeczowej reprymendy. Porozmawiajcie jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.”

„My, kobiety, mamy tendencję do przedkładania rodziny ponad wszystko, w tym siebie. Nie można zapomnieć o sobie i dopuścić, aby wszystko kręciło się wyłącznie wokół dzieci.  Nasze plany i pragnienia też się przecież liczą. Uważam, że spełniona mama jest w stanie więcej z siebie dać, jest uśmiechnięta, zadowolona, co ma dobry wpływ na dzieci i resztę rodziny.”

„Dobry rodzic powinien być rodzicem trochę skandynawskim, dającym dziecku prawo do swobody, do chodzenia boso po kałużach i do taplania się w błocie. I nie powinien się martwić, że plamy z kolan nie zejdą. Do tego skandynawskiego luzu, dobry rodzic powinien dołożyć trochę francuskich manier (powiedzmy, że posługiwanie się sztućcami to jest jednak pewien standard), dużo szacunku do starszych i odrobinę tego francuskiego chic! Odrobinę, bo nie ma nic gorszego jak dziecko, które jest takim malutkim – stareńkim. Dlatego przydatna będzie odrobina amerykańskiego luzu. Dobry rodzic powinien mieć też duuuuuuuużo poczucia humoru. W wersji szwedzkiej czy angielskiej – to już obojętne! I przede wszystkim rodzic powinien po prostu (aż się chce dodać: po polsku) kochać swoje dziecko. Bardzo. I ono powinno to wiedzieć i czuć. Każdym zmysłem.”

Reklamy
Informacje

Nazywam się Alexis Tala, mam 38 lat, pochodzę z Kamerunu ale mieszkam w Polsce już od 8 lat. Znajomi wołają mnie “Alek” lub “Alex” według własnego uznania. Jestem mężem najpiękniejszej i najwspanialszej kobiety na świecie Agnieszki oraz ojcem czwórki wspaniałych dzieci: Samuelek (ur. 11.11.2008 r.), Pawełek (ur. 26.04.2010 r.), Hania (ur. 27.04.2011 r.) i Joanna (ur. 24.01.2013 r.). Bycie mężem i ojcem sprawiają mi największą radość na świecie. Ostatnio odkryłem jaką wartością i jakim bogactwem są rodzina, małżeństwo i dzieci, i postanowiłem wszystko inwestować, aby stać się najlepszym mężem, ojcem i głową rodziny, jakim mogę być. Od tego odkrycia, jestem dumnym mężem i ojcem. Pracuję i modlę się, liczą na Bożą pomoc, by stać się zaangażowanym i poświęconym mężem, ojcem i głową rodziny takim, jakim Bóg chce żebym był. Wierzę, że z Bożą pomocą uda mi się, i moja rodzina będzie najszczęśliwszą.

Tagged with: ,
Napisane w Artykuły, Dzieci, Macierzyństwo, Matki w domu, Ojcostwo, Ojcowie w domu, Rodzicielstwo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: